НЕДЕРЖАВНІ ПЕНСІЙНІ ФОНДИ. ЯК ЗАБЕЗПЕЧИТИ СОБІ СПОКІЙНУ СТАРІСТЬ В УКРАЇНІ?

Чому солідарна система виплати пенсій не є ефективною на сьогоднішній день і потрібно звикати до нових правил недержавного пенсійного фонду?

З кожним роком все більше пенсіонерів стикаються з проблемою безгрошів’я. За низьку пенсію важко собі дозволити медичні препарати, їжу та оплату комунальних послуг, не говорячи вже про інші потреби, тому доводиться обирати або здоров’я, або проживання. А що якби в Україні можна би було забезпечити собі самостійно спокійну старість без виплат від держави?

Перехопивши ідею у закордонних соратників, Україна впровадила на своїй території недержавний пенсійний фонд, де кожен учасник є власником своїх пенсійних накопичень, що сформовані за рахунок пенсійних внесків, сплачених на його користь, та частини інвестиційного доходу, отриманого НПФ від інвестування.

Ітак, розберемося детальніше.

Чому солідарна система виплати пенсій не є ефективною на сьогоднішній день і потрібно звикати до нових правил недержавного пенсійного фонду?

Якщо кожне наступне покоління більше попереднього, то солідарна система дійсно дієва. Але в нашій країні на кожного працюючого припадає 2 пенсіонери, тобто при сплаті податків він повинен забезпечувати їх пенсією. Окрім того, тисячі компаній не оформляють співробітників офіційно й не роблять внески в ПФ. Тому в Пенсійному фонді катастрофічно не вистачає грошей для поточних виплат.

Альтернативне рішення – недержавний пенсійний фонд, який містить одразу три компанії:

“Адміністратор” – виконує всі організаційні функції (веде персоніфікований облік, здійснює виплати).
“Хранитель” – це завжди банк, що відкриває у себе рахунки і здійснює всі фінансові операції.
“Керуючий”( компанія з управління активами ( КУА )) – відповідає за примноження коштів, керує вашими внесками, щоб уберегти вашу пенсію від інфляції та заробити для вас інвестиційний дохід.

За чесною роботою цих компаній наглядають декілька регуляторів: Нацкомфінпослуг (регулятор ринку небанківських фінансових установ), Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Національний банк України. Згідно з Законодавством, НПФ не можна ліквідувати і він не може збанкрутувати, адже фонд не вважає метою збагатитись за рахунок своїх вкладників і тому не сплачує податки зі своїх доходів. При такому порядку можна не переживати, що гроші таємничо зникнуть з рахунку.

“Гарантіями збереження пенсійних накопичень є захист пенсійних активів, що забезпечується чітким розподілом повноважень та високими кваліфікаційними вимогами до компаній, що обслуговують недержавний пенсійний фонд, повною прозорістю їх діяльності завдяки запровадженню систем обов’язкової звітності та оприлюднення інформації про діяльність НПФ. Кожна юридична особа, що здійснює обслуговування НПФ, відповідає своїм майном перед пенсійним фондом за належне виконання своїх зобов’язань”, – пояснив віце-президент ПрАТ КІНТО Віталій Мельничук.

Які пенсійні фонди існують?

У нашій країні існує 3 види недержавних пенсійних фондів:

Корпоративні. Деякі компанії практикують створення таких фондів на своїх територіях. Дбаючи про працівників і їхню спокійну старість, вони створюють такі внутрішні фонди, куди можуть робити внески лише люди, які працюють в компанії.
Професійні. Створення галузевих спілок, де компанії, які орієнтовані в одній галузі об’єднують свої сили для утворення такого фонду для своїх працівників.
Відкриті. В такі фонди можуть зробити внески всі охочі.

Коли і як ви зможете забрати накопичені гроші?

Учасник не може забрати гроші з НПФ до моменту, коли настане пенсійний вік. Не можна закрити пенсійний рахунок достроково (як депозит або страховку). Рахунок в НПФ можна або «заморозити» (якщо немає можливості робити внески), або перевести гроші в інший Фонд. Достроково отримати ваші виплати можна лише у випадку:

критичного стану здоров’я;
виїзд на ПМЖ за межі України;
інвалідність;
смерть.

Які гарантії того, що ви зможете повернути свої кошти?

Пам’ятайте, головним завданням НПФ є не примноження, а збереження ваших грошей від інфляції. Задля цього, НПФ вкладає ваші гроші в надійні інструменти такі як: цінні папери, позики, нерухомість, депозити в банках, облікації підприємств. Таким чином можна бути впевненим, що ваші гроші “не згорять”.

Як повідомила співзасновниця благодійної організації “Міжнародний Благодійний Фонд Let’s help”, голова ради в Ліга Пенсія, радник міністра соціальної політики Ольга Бондаренко, що в цій моделі довгострокового пенсійного накопичення вкладники не обтяжуються штрафними санкціями на відміну від аналогічних продуктів в лайфових страхових компаніях, в яких, розриваючи договір, вкладники втрачають до 40% від накопиченої суми. У даній моделі є один важливий ризик, який потрібно враховувати при виборі пенсійного фонду, в чиїх руках знаходиться фонд і хто його власник. До цього питання потрібно поставитися максимально відповідально і вивчити структуру власності до кінцевого бенефіціара. На жаль, багато фондів у нас в країні, а їх близько 60, засновані фізичними та юридичними особами, які не мають надійної, стабільної репутації, прикриваються офшорами або незрозумілими компаніями-одноденками. У такі фонди я не рекомендую нести свої заощадження.

 

Джерело: vezha.net.ua